Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/820.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Jak się bawić na poprawinach?

Zwyczaje, zabawy, atrakcje, konkursy

Organizowanie poprawin to jeden z tradycyjnych polskich obyczajów związanych z weselem. Żeby „poprawić” zabawę robi się imprezę kolejnego dnia. Jest ona nieco mniej huczna niż wesele, ale nie brakuje różnych atrakcji.

Oczywiście na poprawinach jest dj lub zespół, który wybiera i prezentuje utwory w sam raz do tańczenia. Jednak tańce i zabawa kończą się zwykle wcześniej niż wesele. Jeśli chodzi o rozmaite atrakcje oraz konkursy, to są one podobne do tych, które wprawiały gości w dobry nastrój dzień wcześniej. Oto kilka przykładów:

– wybieramy kilka par, mężczyznom zawiązujemy oczy i prosimy aby opisali jak są ubrane ich partnerki

– zawiązujemy państwu młodym oczy, a następnie mają narysować siebie nawzajem

– wybieramy kilka par, mężczyznom zawiązujemy oczy i prosimy aby rozpoznali swoją partnerkę dotykając nóg (do kolan) kilku pań.

Osoby, które wygrają dany konkurs powinny otrzymać jakąś miłą nagrodę. Najlepiej aby miała ona jednocześnie formę pamiątki z wesela i poprawin. Natomiast poza tym są różne zabawy, które sprawdzają się podczas tańczenia, na przykład pociąg czy chusteczka.

Zgodnie z tradycją na poprawiny zaprasza się wszystkich gości, którzy byli na ślubie i weselu. Jednak gdyby trzymać się bardzo ściśle dawniejszych obyczajów, to poprawiny powinny trwać tydzień. Rzeczywiście bywa tak na góralskich weselach, ale wiele osób w ogóle rezygnuje z poprawin lub robi je tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Wynika to między innymi z wysokich kosztów większej imprezy. W końcu na poprawinach powinny pojawić się gorące potrawy, przekąski, ciasta oraz alkohol. Jednak przecież nie należy podchodzić do poprawin jak do kosztownego i męczącego obowiązku. To przede wszystkim okazja do dalszego cieszenia się z zaślubin. Radość dzieli się z rodziną oraz znajomymi tańcząc, jedząc, pijąc i rozmawiając z nimi. Skoro organizuje się nawet poprawiny studniówki, to wesele tym bardziej zasługuje chyba na swoją kontynuację. Oczywiście tylko i wyłącznie pod warunkiem, że państwo młodzi mają na to ochotę.